středa, 11 květen 2022 13:48

Ochrana životního prostředí

Napsal(a)

Jak jsme se v roce 2021 podíleli na ochraně životního prostředí?

Díky svým obyvatelům se Základní škola Hodonín, U Červených domků 40, příspěvková organizace může v roce 2021 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,08 t. Na každého obyvatele tak připadá kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

 

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje „Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí“, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky obyvatelům došlo za rok 2021 k úspoře produkce CO2 o 0,94 tun. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 1 ks . Nebylo nutné vytěžit 46,90 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 2krát. Došlo také k úspoře 482,81 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 483krát. Podařilo se recyklovat 46,06 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 2 ks nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy. Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 1,62 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 289 1€ mincí, nebo 1,97 kg hliníku, který by stačil na výrobu 132 plechovek o objemu 0,33 l.

Děkujeme všem, kteří přiložili ruce k dílu.

Mgr. L. Lípa, M. Hanková – ŠK

Přečteno 48 krát