čtvrtek, 11 duben 2019 13:55

VOLBA POVOLÁNÍ

Napsal(a)

Druhé pololetí v předmětu Volba povolání se nese v duchu představování jednotlivých škol okresu Hodonín a jejich oborů. Nejdůležitější je, aby si žáci dokázali pod názvem oboru představit konkrétní práci, konkrétní povolání. Proto se ve dnech 5. a 6.3., 18. a 19.3. a 4.4. zúčastnili několika akcí.

 

Ve dnech 5.a 6.3. pořádala Integrovaná střední škola v Hodoníně Den otevřených dveří s názvem „Cesta k řemeslu“.

K vidění i vyzkoušení toho bylo hodně – kuchaři číšníci prezentovali jednotlivé druhy příborů, servírování, kadeřnice nám upletly copánky a nabarvily vlasy smývatelnými spreji, truhláři nás naučili sestavit stoličku a pomohli nám uřezat špalíček, tesaři zkoušeli naši schopnost postavit maketu střechy. V dílně elektrikářů se díky naší zručnosti a díky pomoci budoucích elektrikářů rozezněly bzučáky a rozsvítila světýlka. Podívali jsme se také, které činnosti vykonávají absolventi oboru sociální činnost, nakoukli pod pokličku mechanikům seřizovačům a nástrojařům. 

Někteří žáci již začínají tušit, kterým směrem se bude jejich další kariéra ubírat.

Ti, kteří jsou stále nerozhodní, dostali příležitost získat informace podstatné pro rozhodování ve dnech 18. a 19.3. na Úřadu práce. Paní Severinová si pro ně připravila prezentaci, v které jim představila nejdůležitější věci pro rozhodování, následně si mohli žáci najít profesiogram povolání a podívat se, jaké vzdělání je nutné pro danou profesi, v jakém prostředí se daná profese vykonává a jaké daná profese klade nároky na osobnost člověka. Mohli si také vyplnit dotazník podle zájmů, u kterého jsme se v některých případech velmi pobavili. Ti nerozhodní snad po návštěvě získali aspoň představu o jejich budoucím povolání.

Není ale nad to, práci si vyzkoušet. To nám 4.4. umožnila ISŠ Hodonín, která nabízí žákům svůj PolyGram. Žáci se rozdělili dle zájmu a celé dopoledne věnovali pod vedením mistrů školy práci se dřevem, vytvářeli program pro číslicově řízený stroj, zapojovali elektrické obvody nebo zkoušeli péči o pacienta či o vlasy zákaznice.

Pokud si žáci během těchto příležitostí nevybrali budoucí povolání, snad si aspoň ujasnili, které povolání nikdy vykonávat nechtějí. I to je pro rozhodování o budoucí profesi důležité.

Přečteno 573 krát Naposledy změněno čtvrtek, 11 duben 2019 13:56

Galerie Obrázků