úterý, 22 červen 2021 10:45

Knížka pro prvňáčka

Napsal(a)

Přitáhnout v dnešní technické době plné notebooků, mobilů, Xboxů a chytrých hraček děti ke čtení je velmi těžké. Ale čtenářská gramotnost je důležitá. Přečíst rychle a správně text potřebují děti často: zadání úkolu v pracovním listu nebo učebnici, slovní úloha v matematice, knížka před spaním, …

 

Tohle si uvědomují jak učitelé, rodiče, tak i knihovníci. Proto existuje projekt Knížka pro prvňáčka. Městská knihovna Hodonín již řadu let v rámci tohoto projektu pořádá pro děti z 1. tříd tři lekce, které probíhají v dětském oddělení knihovny pod vedením zkušené knihovnice paní Hýbnerové. Ta děti seznámí s chodem knihovny a možností půjčování knížek. Vysvětlí, jak si vybrat správnou knížku, která by děti bavila, jak se ke knize chovat, ukáže, jak si knihy vybírat a vracet do regálu. Seznámí je s pojmy spisovatel, ilustrátor a nakonec dětem vystaví průkazku, na kterou si celý rok děti mohou půjčovat knížky zdarma. Na závěr projektu vždy proběhne slavnostní pasování dětí na čtenáře, kdy každé z dětí dostane knihu speciálně vyrobenou pro tuhle příležitost.

Letos se vše odehrálo ve zkrácené verzi dvou lekcí, situace nedovolila jinak. Dětem to ale nevadilo a byly šťastné, že akce vůbec proběhla.

Text: P. Mezerová

Foto: M. Blahová

Přečteno 802 krát