pondělí, 02 prosinec 2019 21:23

Natálka

4.12. v 16 hod. naše škola pořádá Vánoční jarmark. Představí se vám děti ze školy v několika vystoupeních a následně si budeme moci v jídelně školy zakoupit výrobky od dětí. Na jarmarku proběhne sbírka, jejíž výtěžek poputuje na transparentní účet zřízený pro Natálku.

Natálka je naše bývalá žačka. Pravděpodobně jako jediná v České republice trpí spondyloepifyzární dysplazií. Nemoc se projevuje kloubními deformitami – postižené klouby jsou „vytlačovány“ z kloubní jamky. Nemoc je neléčitelná, jediným řešením je výměna kloubu a nezatěžování těch ještě nepostižených.

Na prvním stupni se Natálka pohybovala na vozíčku, na druhém stupni pak byla schopná se pohybovat o berličkách. Docházelo však k velkému opotřebovávání kloubů.

Dnes je Natálka studentkou druhého ročníku střední školy. Když jsem ji v září potkala, šla o berličkách a přišlo mi, že zářila. Bavily jsme se o škole, která ji velmi baví, jak to jde celkově, takový normální rozhovor. V říjnu jsem ji potkala podruhé. Na vozíčku. Bylo zřejmé, že se něco změnilo a to bohužel k horšímu. Následně se k nám do školy dostal odkaz na blog

https://stastnedny.blogspot.com/2019/11/nadeje-pro-natali.html. Pak jsme pochopili všichni.

Natálčin zdravotní stav se opravdu změnil k horšímu. Nemůže přitahovat chodidla, ztratila cit v obou holeních, nártech a levém stehnu. Došlo i ke zhoršení stavu páteře. Zůstala odkázána na invalidní vozík. Přesto by chtěla být samostatná. Ano, má svůj invalidní vozík, který používá, ale kdo z nás by byl schopen sám manipulovat s 20kilovým vozíkem… V samostatnosti by Natálce velmi pomohlo, kdyby měla tzv. aktivní invalidní vozík, který jen pro představu váží pouhých 7 kg (Aktivní vozík Progeo Energy v perzonalizované konfiguraci). Bohužel životnost jejího současného vozíku je ještě dva roky, a proto jí pojišťovna na nový nepřispěje, a rodiče nejsou schopni zaplatit cca 100 000 Kč za nový. Oslovili samozřejmě spoustu nadací, které se pomocí tohoto typu zabývají, ale zatím bez nějakého efektu. Po vlně, která se strhla po zveřejnění Natálčina příběhu na výše zmíněném blogu, jí také založili transparentní účet, na který může přispět kdokoli, kdo může.

A tak se stane i s prostředky, které naše škola získá na Jarmarku. Proto Vás zveme na náš školní Jarmark. Nasajete vánoční atmosféru, zakoupením výrobku potěšíte děti a můžete také přispět na jednodušší život pro Natálku. Můžete také oslovit další lidi, kteří by mohli Natálce pomoci dosáhnout na aktivní invalidní vozík, nebo sami přispět na transparentní účet.

č.ú.: 2401723540/2010 (do poznámky: dar na vozík pro Natali)

Naposledy změněno pondělí, 02 prosinec 2019 21:31